ROVATOK

FELADVÁNYOK

BETŰTÉSZTA

ASSZOGRAMMA

JÁTÉKOK

KVÍZJÁTÉK

FÓRUM

REGISZTRÁCIÓ

A mai nap képe

nap képe

Küldj be te is képet!
Képeslapküldés

Keresés az oldalon:

Friss fórum:
csak úgy.. (4530)
Tőlem Nektek (12392)
Feladványok (17332)
Játékok (1197)
Betűtészta (2978)
Hónap feladványa (685)
asszogramma (1845)
A nap képe (3884)
Nyomasevics Bobacsek (1166)
A hét kérdése (2023)
Szívből szóló versek (1134)
Szuper zenék (117)
játékos javítás (1655)
Kinek Ki (616)
Havi toplista (166)

 > Még több fórum

A hét kérdése:

Jelentkezz be a heti kérdéshez!

 > régebbi kérdések
 > kérdés beküldés

Legolvasottabbak:
IQ teszt
Egy angliai egyetem kutatásai
Varázsgömb
Hipnózis
Agyscanner

 

Nyilvános kulcsú titkosítás

 
    2004.09.12.  yoda     
Az alapötlet: veszek két nagyon nagy prímszámot, és azokat összeszorzom. Az eredményt elnevezem lakatnak, kulcsnak pedig a két osztót. Bárki könnyen leellenőrizheti, hogy a kulcsom valóban nyitja a lakatot (persze innentől neki is lesz kulcsa). Egy másik ember lakatját felbontani két prímszám szorzatára elvileg lehetséges, gyakorlatilag évmilliókba telhet.

Hirdetés




A titkosított adatcsere úgy folyhat két fél között, hogy megegyeznek egy kódoló (C) és egy dekódoló (D) függvényben, melyre igaz, hogy ha egy üzenetet kódolok, majd dekódolok, megkapom magát az üzenetet ( D(C(x))=x ).

Hívjuk x-nek a közlendő információ, és a kódolt üzenet - C(x) - "megy át a dróton". Egy harmadik személy, ha nem ismeri a dekódoló D függvényt, nem fogja megtudni az üzenetet a kódolt üzenetből.

A nyilvános kulcsú titkosítás lényege, hogy olyan D és C párost kell találni, hogy D ismeretében ne lehessen kitalálni C-t, és fordítva. Ekkor mindenki közzéteheti a saját C függvényét, D mégis titok marad. Ha valaki ennek a félnek üzenetet akar küldeni, azt elkódolja a nyilvános C-vel, és biztos lehet benne, hogy csak a címzett tudja elolvasni, mert csak ő ismeri a D függvényt, amivel az üzenet dekódolható.

Ha C(D(x))=D(C(x)), akkor a rendszert használhatjuk úgy, hogy a feladót is biztonsággal azonosítsuk: a küldő az üzenetet előbb elkódolja a saját D függvényével, majd a fogadó C függvényével. A fogadó megkapja az üzenetet, amit csak ő tud visszafejteni, először a saját D függvényét, majd a küldő C függvényét alkalmazva. Ilyenkor biztos lehet, hogy a feltüntetett küldő a valódi küldő, mert ismerte a feltüntetett küldő D függvényét.

A gyakorlati megvalósítás központjai hitelesítő szervezetek, akiknél nyilvános kulcsot lehet regisztrálni. Ezekben a szervezetekben mindegyik félnek meg kell bíznia. Ők tárolják el mindenki személyes C-jét, és ezt bárki megkérdezheti tőlük, mint egy telefonkönyvből.

Hogy hogyan történik a hitelesítés az RSA kulcsok alapján? Hogy tudja egy bank eldönteni, hogy én vagyok-e a bankszámla tulajdonosa? Megkérdezheti a bankszámla tulajdonosának a C függvényét. Majd kitalál egy tetszőleges x számot. Elküldi nekem C(x)-et. Ha ebből elő tudom állítani x-et, akkor tudom a tulajdonos D függvényét - ami elég bizonyíték. Ám ezt a szemléletes módszert nem használják, mert ha a bank ügyes, rá tud venni arra, hogy egy üzenetet, ami nekem szólt, dekódoltasson velem.

Az RSA titkosítást nagyon hosszú idő feltörni (56 bitest egy szuperszámítógép 2 év alatt tört meg - ám a kódolásban az 1024 bites az elterjedt), ám maga a kommunikáció is számításigényes. Tehát ahol nem végzetesen fontos a biztonság, ott RSA adatfolyammal csak egy titkos kulcsot beszélnek meg, és azzal a titkosítással folyik az igazi kommunikáció.


Érdekességképpen az RSA titkosítás (bizonyos szintű matektudás szükséges hozzá):

Tehát a C és D függvények jók adatok kódolására / dekódolására.
Ha közzéteszem e-t és n-t, bárki végre tudja hajtani C-t. D végrehajtásához viszont d ismerete is kellene. d előállításához n prímtényezői kellenek, amit én tudok, mások pedig gyakorlatban nem tudják kiszámolni. Tehát a módszer jó nyilvános kulcsú titkosításra.

A függvények csak akkor adnak egyértelmű eredményt, ha x és n relatív prímek. Ezért az elkódolandó x-et ki kell egészíteni néhány megfelelően megválasztott számjeggyel, amit a dekódolás után eldobnak.


  Kapcsolódó cikkek

  -  Aerogel - az űr pora ellen
  -  UFO mentette meg az emberiséget?
  -  Gyufarejtvény XXIX.


Felhasználónév:

Jelszó:

Jelszóemlékeztető



Friss feladványok:
 Betűk 7.
 Stációk 13.
 Talányos könyv
 Változatos szudoku 4.
 Betűképrejtvények - dupla közös többszörössel
 Nyár Segítséggel !
 Titkos üzenet 7.

Hirdetés

© 2017 DigitalAge

impresszum  ::  médiaajánlat  ::  segítség  ::  ajánló  ::  kezdőlapnak  ::  kedvencekhez   RSS